wordpress.com pozwala na zarządzanie wieloma blogami!

wordpress.com pozwala na zarządzanie wieloma blogami!

Do szerokiego grona pluginów czy systemów pozwalających na zarządzanie wieloma wordpressami dołączył… wordpress.com. W połączeniu z wtyczką Jet Pack konto w witrynie wordpress.com pozwala nam teraz na zarządzanie wieloma blogami.

Panel daje możliwość zarządzania blogami zewnętrznymi, czyli tymi, które mamy już zainstalowane gdzieś na hostingach w sieci oraz blogami tworzonymi na subdomenie wordpress.com. Wykonany jest w bardzo schludnym, czystym designie. Jest w pełni responsywny co pozwala na zarządzanie przez komórki. Jest również dostępna aplikacją na urządzenia z androidem oraz systemem iOS.

Z poziomu panelu możemy dodawać nowe strony oraz posty. Do dyspozycji mamy zarówno edytor wizualny jak i tekstowy oraz opcje dostępne w każdym panelu administratora WordPress takie jak dodanie ikony wpisu, ustalenie statusu czy zaplanowanie postu, dodanie tagów czy kategorii, zarządzanie wypisem, lokalizacją czy zarządzanie zaawansowanymi ustawieniami. Panel pozwala nam również na w pełni funkcjonalne administrowanie menu danego wordpressa. Mamy również możliwość zarządzania pluginami jednakże opcja ta dotyczy wciąż tylko “zewnętrznych” blogów. Aby móc instalować pluginy na blogach w witrynie wordpress należy wykupić płatną subskrypcje. W zarządzaniu pluginami mamy możliwość aktywowania pluginu, deaktywowania, aktualizacji manualnej oraz autoaktualizacji pluginów. Wtyczki mogą być również sortowane według aktywnych, nieaktywnych oraz przeznaczonych do aktualizacji. Do dyspozycji mamy również wyszukiwarkę typu “live-search”, która na pewno przyda się przy większej ilości pluginów.

  pluginy w panelu wordpress.com

Chcąc zarządzać mediami, motywami, użytkownikami lub personalizować nasz blog. Jesteśmy przenoszeni do panelu administratora danego wordpressa. Dość ciekawą funkcje znajdziemy w zakładce Dzielenie się, gdzie mamy możliwość połączenia naszych blogów z kontami na portalach społecznościowych co umożliwi nam automatyczne wysyłanie postów na najpopularniejsze portale społecznościowe takie jak Facebook, Twitter i co ciekawe Google+ ale także LinkedIn, Tumblr oraz Path.

Zakładka ta umożliwia nam również dodanie przycisków udostępniania do naszej strony oraz drukowania czy wysyłania na maila. Mamy możliwość wyboru stylu jak będą wyglądać owe przyciski oraz gdzie mają być wyświetlane. Do wyboru jest strona główna, strony archiwów czy wyników wyszukiwania, wpisy, statyczne strony oraz media.

Panel daje nam również ciekawe i rozbudowane statystyki takie jak wyświetlenia strony, odwiedzający, polubienia czy komentarze a także wiele innych w zakładce Insights. Dane te możemy filtrować na dni, tygodnie, miesiące a nawet lata! Mamy również możliwość zintegrowania z analyticesm aczkolwiek opcja ta dostępna jest w planie Business.

statystyki insights w panelu wordpress.com

Przełączanie się między poszczególnymi stronami jest dość proste i intuicyjne. Podczas tworzenia wpisu również możemy przełączyć się między różnymi wordpressami. Całość działa naprawdę szybko i stabilnie. O wynikach przeprowadzonych operacji jesteśmy informowani przez komunikaty popup o zróżnicowanych kolorach na górze strony.

Panel ma jednak kilka wad, między innymi jest wciąż tylko częściowo przetłumaczony na język polski. Na tą chwilę nie nadaje się on do masowego zarządzania wielkimi zapleczami seo opartymi o platformę WordPress. Natomiast dla zaplecza seo małej i średniej wielkości jest dobrą alternatywą dla istniejących wtyczek i systemów, dobrą bo darmową i pozwala na zoptymalizowanie procesu zarządzania blogami. Jego funkcjonalność eliminuje konieczność instalowania wielu wtyczek.

Jest to ciekawy projekt aczkolwiek nie jest przeznaczony stricte do zarządzania zapleczami. Nie pozwala na automatyczne i zaplanowane w czasie postowanie. Do tego celu polecam Panel WPSEO, który wciąż jest mocno rozwijany i daje sporo ciekawych, ale przede wszystkim użytecznych funkcji do zarządzania oraz dywersyfikacji zapleczami.